Ülkemiz bir çok medeniyetin ve uygarlığın izlerini taşımaktadır. Bu uygarlıklar yanında bir çok kültürü getirmiştir. Geçmiş çağlarda Anadolu da yaşamını sürdüren bir çok kişi zenginliklerini altın, gümüş ve ziynet eşyası olarak saklamaktaydı. Bir çok savaşın ardından, bir kısım göçler gerçekleşmiştir. Yapılan araştırmalarda bu zorunlu göçler nedeniyle bir çok toplum kendisine ait zenginlikleri yanında götürememiştir. Bunun temel nedeni göçlerin yapıldığı alanlarda, yol üzerinde bulunan eşkıyaların kendilerini yağmala korkusuydu. O devirlerde banka gibi birimlerde bulunmadığından zengin kişiler değerli ziynet eşya ve altınlarını gömerek saklamaktadır. Daha sonra bu zenginlikleri çıkarmak amacıyla bir kısım işaret ve semboller kullanmıştır. Bu işaretlerden bir tanesi de ayak izi işaretidir. Ayak izi işareti definenin varlığını kanıtlar niteliktedir. Doğru şekilde çözülen ayak izi işaretinin sonucunda kişi defineyi yerinden çıkartarak zengin olma imkanını sağlayabilir. Kaldı ki geçmiş çağlarda ayak izini yapan kişiler tekrardan memleketlerine döndüklerinde bu gömüleri çıkartabileceklerini düşünmüş ise de gidilen yerlerin ırak olması nedeniyle tekrardan bu coğrafyaya dönmemişlerdir. Ayak izi işaretinin karşılığı değerli altın ve gümüşü simgelemektedir. Bu işaretin çözülmesi için bir kısım işaret ve izler geçmişte kabartma şeklinde yapılmıştır.

Ayak İzi Define İşaretinin Çözülmesi
Kayalık zemin üzerine yapılan ayak izi işareti defineyi bulmak amacıyla yer yön bildirmektedir. Yapılan bu ayak izleri kabartma veya oyma sistemi ile yapılmıştır. Ayak izi işaretlerinin çeşitleri boldur. Bu çeşitlilik ve farklılık definenin bulunduğu noktanın bulunması amacıyla farklı izler barındırmaktadır. Bir kimse oyulmuş parmaksız bir ayak işareti bulmuş ise bu işaret yakın çevrede bulunan mezara işarettir. Bu mezar yaklaşık olarak 1000 m² bir alan içerisinde bulunmaktadır. Nokta atışı yapılarak bu noktanın tespiti amacıyla ayak ölçüsü cm cinsinden ölçülür ve bir kısım kulaç, dirsek ve arşın ölçüleriyle çarpılarak definenin bulunduğu mesafe tespit edilebilir.Belirgin Ayak izi İşaretinin Anlamı: Bir kaya üzerine ayak izi tam anlamıyla oyma şeklinde bulunmuş ise burada çıkartılmayan bir define mevcuttur. Ayak izi bir yerde durmak veya yürümek anlamına gelir. Durmaktan kasıt ayak izinin bulunduğu noktan bakılarak yer tespiti yapmaktır. Yürümek ise ayak parmaklarının göstermiş olduğu notlara doğru ilerlemek mahiyetindedir. Eğer yerde bir ayak oyması bulunmakta ise buradaki ayak işaretine kendi ayağımızı oturturuz. Bulunan noktadan 1000 m² karelik alan gözlemlenir ve toprak yapısında farklı toprak yığını incelenerek burada çalışma yapılmalıdır.Çift Ayak İzinin Anlamı: Gömülü bulunan definenin çokluğunu ifade etmektedir. Eğer sağ ayak, sol ayağa göre daha fazla öndeyse sağa doğru inceleme yapılmalıdır. Sol ayak önde bulunmakta ise sol tarafa doğru inceleme yapılır. Hakeza ayakların ikisi eşit mesafede ve yan yana ise bu defa bulunan doğrultuya doğru çalışma yapılmalı gözlem yapılmalıdır. Bulanan ayak izi iki tane ise gösterilen yön doğrultusunda epey ileride bulunacak toprak yağının da çalışma gerçekleştirilmelidir. Burada bulunacak farklı toprak yapısı irdelenir ve incelenirse doğru nokta bulunacaktır. Ayak izi mezarı işaret etmesinden dolayı çalışma yapacak kişi altın ve gümüş kaplı ziynet eşyaları çıkarma olasılığı oldukça yüksektir.
Mağara Duvarına Yapılan Ayak İzi: Eğer ayak izi yerde bir zemine yapılmamış, tam aksine düz bir duvara veya kayalığı yapılmış ise bu durum da bulunan noktaya yakın bir alanda kaya mezarı bulunmaktadır. Ancak duvara yapılan ayak izleri tehlikelidir. Çoğunlukla kazı yapılacak alanda zehirli gaz veya altın ve ziynet eşyalarına kuvvetli zehirler sürülmüştür. Bu nedenle oda mezarının yeri tespit edilmesi halinde kişi ölçümleri dikkat etmelidir. Buradaki tılsım ve korunmalardan kurtulma yolları aramalı ve güvenli bir şekilde defineyi çıkartmalıdır. Duvara yapılan ayak izlerinin malı çoktur. Muhtemelen zengin bir ailenin aile boyu mezarı bulunmaktadır. Bu aile yaşamını yitirdikten sonra çocukları mahzen gibi yapılan mezara değerli ziynet eşyalarını ve altınlarını birlikte gömmüşlerdir.Ayak İzi Define İşareti Bulunduktan Sonra Yapılması Gerekenler
İşlemeli ve kaliteli bir oyma ile birebir ayağın resmi yapılmış ise kişi burada ciddi çalışmalar yapmalıdır. Öncelikle toprak yapısında farklı alanlar tespit edilmelidir. Ayak izi mezar işareti anlamına gelmesinden dolayı kişi ayak izine yakın yerlerde yığma toprak yapısı veya kaya mezarı araştırması yapmalıdır. İşaret çözümünün ardından yer tespiti yapılmış ise ilgili alan tarama dedektörleri ile boşluk tespiti yapıldıktan sonra yasal izinler alınarak çalışma yapılabilir. Bu çalışmalarda eğer mezar daha önceden açılmamış ise kişi ciddi anlamda servet elde eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.