Define el işareti, son derece önemli bir işarettir. Çünkü eski zamanlardan beri el işareti topluluğa işarettir. Bu nedenle el işaretlerinin çok iyi çözümlenmesi gerekmektedir. Fakat el işaretini sadece topluluk olarak görmemeliyiz. Çünkü bundan başka el işaretinin birçok şeyi temsil ettiğini söyleyebiliriz. Definecilikte el işareti, kimi zaman bir yönü ya da bir mesafeyi işaret edebilmektedir. Bunun yanında bazen de bir mezarı işaret edebilmektedir. Fakat insanlar el işaretini genellikle bir gömüye işaret olarak algılamaktadır. Herhangi bir kayaya çizilmiş olan el işareti, ya da el işaretine benzeyen semboller, eski zamanlarda yeminin sembolüdür. Eski zamanlarda birçok insan yemin olarak bu ellerden çizebilmektedir. Bu nedenle görmüş olduğunuz el işareti, sadece bir yeminden ibarette olabilir. Fakat el işaretinin bulunduğu yerlerde kesinlikle farklı işaretler aranmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda yüzde doksan ihtimalle farklı işaretler de bulunur. Bazen bir kayanın şekli, bazen duvarlardaki yazılar ya da duvarlardaki yazılar define el işaretinin anlamıdır. Son olarak belirtmek isterim ki kesinlikle el işareti olan yerlerdeki diğer işaretler bulunmalıdır. Bu şekilde yapılacak olan değerlendirmeler çok daha farklı olacaktır.
El işareti eğer bir arazide taş üzerinde bulunuyorsa bu durum direk olarak bir gömünün yerini göstermektedir. Eğer el işareti açık bir el ise bu durumda sizlerde elinizi üzerine koyun ve diğer yöne bakın. Bu arada eğer sembol üzerindeki el işareti, sol else sizlerde sol elinizi, eğer işaret sağ el ise siz de sağ elinizi koyun. Bu pozisyonda 20 metre içerisinde dikkatinizi çeken kaya ya da herhangi bir set var ise bu kayanın ya da setin bulunduğu yeri inceleyin. Genellikle el işareti bu tür yerleri göstererek gömünün bulunduğu alanı işaret etmektedir. Bir başka şekilde değerlendirme yapılacak olursa, el işaretine tekrar bakın. Eğer el işareti üzerinde herhangi bir parmak eksikse yapmanız gereken en önemli şey hemen civarda bulunan kayalarda, kopuk parmak işareti aramak olsun. Eğer buna benzer bir şekil ya da işaret bulursanız bu işaretin bulunduğu alanı 2-3 metreye kadar kazın. Bu şekilde işaretin nedenine ulaşabilirsiniz.
Bulunan el işaretinin üzerinde herhangi bir şekilde hac işaretine benzer bir şekil varsa bu durumda en fazla 20 metre uzaklıklara kadar açılarak dikkat çekici kayalara bakın. Define el işareti, bulunan kayaların genellikle arka kısımlarında gömü bulunmaktadır. Tabi ki her zaman gömüyü bir hazine olarak görmemelisiniz. Bazen gömüler bir mezarda olabilmektedir. Bunun yanında el işareti elli metre ya da daha yakın yerlerde çeşme, ya da kaynak suyu var ise bu bölgelerde de kazılar yapabilirsiniz. Bu şekilde işareti değerlendirerek sizlerde işaretin anlamını çözümleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.