Dibek ve havan aynı gibi görünür fakat dibek parası ile havan parası farklıdır. dibek ayakta dövülecek kadar büyük kaya oymasıyken havan tek elle hükmedeceğin büyüklükte topuza sahiptir. her ikiside içine dökülen buğday, arpa gibi gıdaları ufalamaya yarayan aletlerdir.  havanlar hafif olduğu için yer değiştirme ihtimali çok yüksektir oysaki dibekleri yer değiştirmek neredeyse imkansızdır. Dibek taşının güney yönü açıksa karşısında dere içinde 3 burun çıkıntısı vardır. her burun önünde birer dibek taşları vardır. doğuya bakan dibek taşının doğu ucu kırıktır. Buradan dere yukarı doğuya devam edersek önü çukur olan mağarayı buluruz.

Dibek işareti Diğer Anlamı:  Dibek 3 adet ise üç dibekler-in ortasında olanda 300 okka vardır. 3 adet çanaklara zincirle işlenmiştir ortadakinde 300 okka para mevcuttur, buradan aşağı sallandığınız-da şelaleyi görürsün, şelale önündeki kazan dereyi geçtikten sonra dar girişli bir mağara vardır bu mağara birbirine komplekslidir esas adı kitaplı mağaradır ortada altın yığını vardır mermer sandık içerisinde 7 adet kitap vardır bu dediğim 3 dibekler-in parasıdır 3 dibeğin ortadaki kırık olmalı.

Dibek işareti Diğer Anlamı: Köy yerlerinde imc usulü ile kullanılan dibekler genelde kaliteli ve parlak taş ile yapılmıştır. Etrafı herhangi bir örülü değildir. Define işareti olarak dibek taşı iyi bir işarettir. Fakat forum ve bloklardan okuduğum kadarı ile dibek taşının altında müjde altın bulunabilir. Etrafında 50 cm ile 2 metre arasında bir tepelik veya 5 – 7 metre etrafında bir çöküntü varsa orası-da bir mezar olabilir. Köyde kullanılan dibek değil ise genel olarak mezar işaretidir. Dibeğin altını 2 metre kazmamız gereklidir. Ayrıca bazı değirmen taşları ile dibek taşları birbirine benzerlik gösterebilir.

Binek taşı, oturak taşı ve koltuk taşı bu 3 işaret anlamdaş işaretlerdir hepsi otur ve karşına bak anlamına gelir, aralarındaki fark koltuk taşı bazen mezarı verir oturak taşıda aynı şekilde mezar işareti olarak yapıldığını gördük fakat binek taşı mezarla alakalı değil düpe düz define işaretidir. oturduğunda tam karşınla birlikte sağ ve sol çaprazlarına dikkat et tüm vücudunu sabit tut sadece başını rahat oynatacak şekilde sağa sola bak bu şekilde definenin yerini görüyor olmaz lazım mesafe olarak 30 dan tut 90 metreye kadar çıkabilir.

Diğer görüş: oturak taşı yolculuk demektir bindim ve gidiyorum burada birde patika yol var o yolu takip et para yol kıvrımın dadır.

Diğer görüş: 3. ve son nokta işaretidir eğer işaretiyle aynıdır bir çoğunun parası eşkiya parasıdır, ön tarafa bak bakalım atların konakladığı düzlük nerede buralara iyi bak eşkiya parasını alırsın.

Binek taşı: Binek taşının genel anlamı, taşa otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir. Eğer binek taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada olabilir.

Değirmenin 2 tarafı kaya olup 5 basamakla oluk basına çıkılır 3 basamakla değirmenin içine girilir değirmenin sağ kösesinde oturak tası ocak yanında 22 okka meblağ taş içerisindedir değerli krokiler mevcuttur horasanla sıvalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.