Lahit Mezar Fiyatları; Definecilerin en çok merak ettiği lahit bulursam kaç paraya satarım, Fiyatlar neye göre belirleniyor kısaca anlatmaya çalışacağım.

Lahit fiyatları lahit-in işlemesi ve dönemine göre değişir, bulduğunuz bir lahit-in satış fiyatını düşürmemek için kesin ve net lahdi açmayın, açılan bir lahit-in fiyatı en az 4/1 düşer, içinde ne var ne yok  belki altın doludur gibi  düşüncelere kapılıp sakın açmaya kalkmayın, içi altın bile dolu olsa açılmayan bir lahit açılan bir lahitten her zaman daha değerlidir.

Açılmayan bir lahit-in ortalama fiyatı 10. Milyon dolar gibi rakamlarda dolaşırken açılan bir lahit-in içindeki eşyaları en fazla 1 milyon dolara satabilir, kalan boş lahit  belkide olduğu yerde bırakıp gidersiniz.

Açılmayan Lahit Neden Değerlidir;

Bir koleksiyon-er yada müzayede evlerindeki alıcılar henüz açılmamış lahite büyük ilgi duyarlar, burada önemli olan içinden ne çıktığı değil  açma duygusunu bizzat yaşamakla alakalıdır.  açılmamış bir lahit müzayede edildiğinde alan koleksiyon-er  diğer koleksiyon-er ve ünlü iş adamlarını bir araya toplayarak  görkemli bir şekilde lahit-in kurşunlarını usulüne uygun şekilde kırıp açarlar.  işte paranın gerçekten kazanıldığı an bu andır, koleksiyon-er bu lahiti 15 milyon dolara almıştır ama sergilediği ilk gün açma işlemi ona belkide 25 milyon dolar kazandıracaktır;  kısacası lahit kesinlikle açılmamalıdır açılan lahitlerin fiyatları  ciddi şekilde aşağı düşer.

Mermer Yapısı

lahitler önce mermer bloklar halinde çıkarılır deniz ve kara yoluyla farklı coğrafyalara ihraç edilirdi. Bulduğunuz lahit-in hangi ocaktan çıktığı bile fiyatı etkileyen unsurlardandır. örnek olarak en değerli mermer açık sarıya kaçan rengi ve kırmızı damarları olan mermer çeşiti olarak kabul edilir.  Yunanistan, Atina dünyanın her yerine lahit ihraç etmiş (pentelike marmaros) önemli mermer ocağıdır.

Ortalama Fiyatlar;

Fiyat vermek yukarıda belirttiğimiz gibi dönemi, mermerin kalitesi, üzerindeki figürler ve figürlerin kondisyonu ile doğrudan ilişkilidir. Yakın tarih Bizans dönemi sade tasarım sandık lahitler çok değerli değilken Helenistik dönemin bitişi genç roma döneminde ortaya çıkmış işlemeli bir Girlandlı  lahit bunun 20 katı daha değerli olabilir.

Burada anlamamız gereken fiyatları etkileyen temel unsur lahitlerin çeşitleri, tarihi ve mermer kalitesi ile alakalıdır, Yarım İşlenmiş Lahitler, Sütunlu Lahitler, Frizli Lahitler,  Girlandlı Lahitler, Kline lahitler, Tabula Ansatalı Lahitler, Klazomenai Lahitler,  Yivli Lahitler , Sandık Lahitler, gibi bir çok lahit çeşidi bulunmaktadır. Bulduğunuz bir lahit-in hangi guruba ait olduğunu bilmez iseniz ortalama fiyatı  bilmenizde söz konusu değildir.

En Değerli Lahit Kilise Lihitleridir

Kilise mahzenlerinden çıkacak lahitler en değerli lahitlerdir, Çünkü bu lahitte kutsal yağ vardır, lahitin içi altın dolu olsada açmayın, kutsal yağ altınlardan daha değerlidir. Hristiyanlarda kutsal yağ sürme inanışı vardır, kutsal yağ ile vatviz edilen kişi kutsal ruha sahip olur, H.z. İsa’nın ölümüne ve dirilişine ortak olur, ayrıca mesihin kahinliğinden pay alır. herkes ona saygı gösterir. tabi bunlar Hristiyan inançlarıyla alakalıdır. Bu sebepten dolayı kilisede bulunan lahitler tüm lahit guruplarından farklıdır.

One thought on “Lahit Mezar Fiyatları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.