Rum define işaretleri, Rum define işaretleri mermer üzerine hafif kıvrımlı geriye bakar şeklinde olup 2 tane balık Rum define işareti genelde hazır para anlamına gelir. Ülkemizde en sık görülen define haritaları Rum define işaretleri haritalarıdır. Bunlar basit şekilde tasarlanmış haritalar olup definesine ulaşılması çok kolaydır.
Savaş kapıya dayandığı dönemlerde Rumlar Anadolu dan göç etmek zorunda kaldıkları için acilen tüm servetlerini altına çevirmiş ve bunu ileride tekrar gelip alma adına kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlar. Kimi Rum ve Ermeni gömü sahipleri, Rum define işaretleri harita ile kayıt altına almış, göç ettikleri coğrafyadan dönemeyip gömüler olduğu yerde sahipsiz olarak kalmış durumdadır. Acil saklama dışında normal saklanan Ermeni ve Rum gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur. Rum definelerin yerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı Krallığı, Pontus Rum Devleti ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü şeklinde bilgiye sahiptir. Şuan normal olarak bilinen köyler bir dönem Rum köyü olduğunu bilmeliyiz, özellikle eski köy isim listesinden faydalanarak hangi köylerde hangi medeniyetlerin yaşadığı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Bunu bulmanın en kolay yolu Rum define işaretleri Yerleşim Yerleridir.
Rum define işareti kabartma:
Rum define işareti Kayar da Kabartma Yılan İşareti, Kayaya kabartma olarak yapılmış olan yılan işareti, kafa kısmı içeride hafif kıvrılmış şekilde yakın dönem işareti olarak bilinir. Kabartma Yılan Kesin altın gömüsü işaretidir. Bilir kişi tarafından mutlaka incelenmesi gerekiyor. Hemen önü veya 10 metre çevresinde olduğu söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.