Define, toprak altına gömülen gümüş, madeni para, külçe altın ve kıymeti eşyalara verilen isimdir. Define işretleri arasında kuyular tarihin en eski çağlarından bu zamana kadar kurulmuş medeniyetlerin vazgeçilmezleri olmuşlardır. Bunun en temel nedeni ise yaşamsal ihtiyacımız olan suyun bu kuyular içerisinden temin edilmesidir.
Ağaç Define İşareti Anlamı: Doğada bulunan bütün ağaçların kendilerine özgü define arama yöntemleri mevcuttur. Nişan noktaları uzun yıllar varlığını sürdüren ağaçlardır. Define aramaya çıktığınızda uzun ömürlü bir ağaçla karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk şey hemen ağaçta bir bıçak yada çivi benzeri şeyler çakılmış mı dikkatinizi çeken başka bir define işareti olabilecek işaretler var mı? Veya ağacın bir kısmı diğer tarafına göre dahamı gür? Çınar, meşe ve ahlat uzun ömürlü ağaçlara örnek verilmektedir. Karşılaştığınız ağaç define işaretlerinden en az birini taşımakta ise ağacı merkez olarak 30 metre büyüklüğünde yarıçaplı bir çember çizerek definenin çizdiğiniz çemberin içinde 3-5 metre derinliğinde olma ihtimali oldukça yüksektir. Hemen dedektör cihazı ile o bölgeyi aramak gerekir. Bazı durumlarda bu uzun ömürlü ağaçlar (ceviz, dut, çınar, ahlat) direk olarak bir işaret belirtmiyor olsa da asıl işareti bulmak için yardımcı nokta olarak seçilmektedir. Emaneti saklamak için bu ağaçların bulunduğu bölgeler seçilmiş olabilir.
İnsan Adam Define İşareti Anlamı: Genelde kaya üzerinde elinde şimşek yada başak gibi nesneler tutuyor, etek giymiş ve sakallı ise gördüğünüz bu şey Hitit tanrısı heykelidir. Bu heykel gömü işareti anlamına gelmez. Tarihi bir eserdir. Zarar vermeyiniz, geçmiş yıllarda yol kenarlarına yapılan bu heykeller yolu ifade etmektedir. Kaya blokları üzerine yapılmış kabartma adam resimleri ise lider yada kral mezarlarını yani (kaya mezarı) olarak ifade edilmektedir. Bu işaretler uygarlıklara ait olduklarından bir define işareti değillerdir. Bunların dışındaki adam sembolleri ise gömü işaretleri alanına girmektedir. Kabartma yada çizim olabilir. Kabartma yönteminde farklılık gösteren bölgeye yön vermekte, çizim yönteminde ise çizgilere yön verilmektedir.
Aile Putu Define İşareti Anlamı: Bölgede görmüş olduğunuz aile putunun anlamı burada aile mezarı olduğu anlamına gelmektedir. Bu işarete daire içinde haç işareti de denilmektedir. Mezarları korumak amacı ile yapılmış bir tür haç işaretidir. Aile mezarları haç işaretine fazla uzak mesafede değildir, bu işarette yön bildiren en önemli nokta işaretin olduğu kayanın üzerinde yontma var mı ona bakılmaktadır. Kayanın üst kısmını elinizle sıvazladığınız da elinize bom bey hissi veren bir kısım gelecektir. Göz ile görülmeyen ama elinizle sıvazladığınız da hissettiğiniz farklılıkların bütünü yön verme amaçlı gizli şifrelerdir. Bu bölgelerden yardım alarak yön bulmakta ve mezarların giriş yerlerini tespit edebileceksiniz. Putların aile mezarı olup olmadığını anlamanız için haç işaretlerinin kanat kısımlarının içe dışa hilal şekli yapmasından anlayacaksınızdır. Medeniyetlere gör değişiklik gösteren tek büyük mezarı anlatmış olan putlarda vardır.
Aslan Define İşareti Anlamı: Aslan işaretleri genelde kaya, mağara ve mezar üstlerinde işaret olarak kullanılmıştır. Bu işaretler gömüyü ifade etmektedir. Aslan işareti bulunan her gömü, liderlik niteliği taşıyan insanların hazinesi anlamına gelir. Bu işaretler eğer mağara önlerine yapılmış bir işaret ise, kapatılmış oda aramanız gerekecektir. Bölgede açık bir mağara yok ise ağzı kapatılmış doğal görünüm verilen mağaraya uygun yerlere bakmalısınız. Çoğu zaman kaya, oda mezarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurdumuzda aslan işaretleri deniz kıyılarına yapılmaktadır. Deniz kıyılarında bulunan bu işaretler deniz korsancılığı yapmış olan korsan liderlerini ifade etmektedir. İşçiliği oldukça zor ama hazinesi büyük olan ihtişamlı ve özel işaretlerden birisidir.
Akrep Define İşareti Anlamı: Tehlike anlamına gelen bir işarettir. Gömünün zehirli olma ihtimali oldukça yüksektir. Akrep yuvası olan bir taş aranarak bu taşın altında gömü bulunabilir. Etrafta yerin altında bulunan bir odacıkta olabilir. Akrebin yada kuyruk bölgesinin baktığı yönler özellikle dikkate alınması gereken kısımlardır. Önemli eşkıya işaretleri olan akrep, işçiliği oldukça zor olan bir gömü işaretidir. Kayalar üzerinde inceleme ve detaylı araştırmalar yapmalısınız. Etrafınızda bulunan taşlı bölgeleri de gözden geçirmeyi unutmayın. Dedektör cihazı yardımı da almanız da fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.