Define arayıcılığı, zamanla tutkuya dönüşen bir uğraşıdır. İnsan bir kere kendini bu işe kaptırırsa artık bu işten vazgeçmesi neredeyse imkansızdır. Define toprak altında, belki de binyıllardır saklanmış, altın, mücevher ve değerli eşyalardan oluşmaktadır.
Kimi zaman başkalarından korumak için saklanan kıymetli eşyalar kimi zaman ise ölülerin değerli eşyaları, define olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bulunan definelerin haricinde, hala bulunamamış olan pek çok define de hala bulunmayı beklemektedir.

Define aramak için çok eski zamanlardan bu yana kullanılmış çeşitli yöntemler vardır. Bunların bazıları gerçekten işe yararken, bazıları da sadece hayal ürünü yöntemlerdir. Örneğin ağaç dalı ve çubukla yapılan arama yöntemi, bilinen en eski yöntemlerdendir.

Bakırdan veya değişik madenlerden, özel olarak hazırlanmış çubuklar ile yapılan define arayıcılığı, ne kadar gerçekçiydi bilinmez; ancak bu yöntem yüzyıllarca kullanılmıştır.

Defineciler define arayışında, bazı bilgilere ve ekipmanlara sahip olmalıdır. Bunlardan en önemlisi, yüzey araştırması yapabilmektir. Doğaya insan eli ile yapılmış herhangi bir işlem, genelde iz bırakır. Fakat bu gibi ufak farklılıkları birçoğumuz fark edemezken, uzman gözler görür ve ne olduğunu anlayabilir.

Bu, tecrübe ve bilgi ile kazanılmış bir özelliktir. Bitki boyları, kök kalınlıkları, toprağın durumu ve bunun gibi pek çok ufak detay, ne aradığını bilen kişilere çok şey ifade etmektedir.

Definecilerin geneli, hem bölgenin doğal yapısında farklılık gösteren unsurları, hem de insan eli ile bırakılmış ve defineye ait işaretleri dikkatle arar ve değerlendirirler.

Tecrübe ile edinilmiş bilgiler ışığında, çoğunlukla definelerin bulunduğu yerler için birkaç öngörü vardır. Tarihi çeşmelerin etrafı, kutsal yerlere yakın bölgeler, uzun ömürlü olan ve dayanıklı ağaçların çevresi, çok büyük ve dayanıklı kayaların olduğu yerler define ararken, özellikle incelenmesi gereken yerlerdir.

Daha çok bunlara benzer yerlerde define bulunduğu için tecrübeler ve deneyimler göz önünde bulundurulmaktadır. Ülkemizde eski Rum evlerinin yakınındaki kuyularda, define aramak için bakılan ve daha önce altın ve değerli eşyalar bulunmuş yerlerdir.

Kaya mezarları ve şahıs gömüleri, kaya içlerine yapıldığı için kayaların üzerinde oluşan farklılıklarda, özenle incelenmektedir. Mesela sonradan kapatılmış olan kayaların etrafında oluşmuş, beyazımsı ya da yeşilimsi tabaka, bir ip ucu olarak değerlendirilir. Ya da yer altında gömülmüş şeyler, zamanla gaz oluştururlar ve bu gazlar, zayıf buldukları toprak çatlaklarından dışarı çıkarlar.

Kar yağdığı zaman, gaz çıkan yerler kar tutmaz ya da hemen erir, bu da define arayıcıları için en önemli ipuçlarından biridir.

Bunların yanı sıra, mezarlar için ya da define için insan eli ile yapılmış ve özel anlamları olan işaretler vardır. Bunlar kaya üzerlerine oyulmuş şekiller olabileceği gibi, çok büyük işaretlerdir ve büyük kayalar şekillendirilerek oluşturulmuştur. Örneğin yuvarlak, dikdörtgen ve üçgen şeklinde olan ve mezar varlığını ifade eden şekillerdir. Ya da kayaların üzerinde kaplumbağa, balık ve çeşitli şekiller ile yön, adım ifadeleri kullanılmaktadır. Bilmeyen biri için hiçbir anlam ifade etmeyen bu şekiller, bilen gözlerden asla kaçmaz ve bu işaretlerle ne anlatılmak istendiği, define arayıcıları tarafından bilinmektedir.

Define ararken kullanılan bazı araçlarda vardır. Yeraltı görüntüleme cihazları ve GPR radar gibi cihazlar, define varsa yerini belirlemede kullanılırlar. Ancak piyasada çok fazla sahte cihaz olduğu için define aramada yardımcı olan bu aletleri alırken, bilindik ve güvenilir markalardan ve yerlerden alınması, tavsiye edilmektedir.

Alan tarama cihazları ile 100 m2 den 1000 m2 ye kadar olan bir alanı 15 m derinlik kontrolü yapılabilmektedir. Bazı define arayıcılarının önerip, bazılarınınsa işe yaramaz olarak gördükleri bu yöntemin, ne derece başarılı olduğu kanıtlanamamıştır.
Defineciler arasında, başvurulan ve özellikle ülkemizde görülen yöntemlerin biride, ermiş, hoca ve cin aracılığı ile arama yapmaktır. Gerçeklik payı var mıdır, yok mudur bilinmez; fakat başvurulan yöntemlerden oldukları ve kullanıldıkları bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.