Horasan günümüz harcının antik dönemde yapılan  şeklidir. 20. yüzyıldan sonra  çimento, demir ve kum karışımı ile yapılan harç . 20. yüzyıl öncesi (Antik çağda) doğal bağlayıcı olarak; kum, volkan külleri tras, zeolit temel malzemeler olarak kabul edilirken;  kireç, pişmiş toprak, kil, kan, yumurta akı,  saman,  peynir, kıl,  gibi malzemelerde bağlayıcı malzemeler olarak kullanılmaktadır, temel ve bağlayıcı malzemelerin birleşmesi sonucu  dayanıklı bir yapı malzemesi ortaya çıkar.

Horasan’ın dayanımı, kirecin kalitesine ve tuğla tozunun inceliği önemlidir. Horasan harcının dayanımının yüksek olması, harca katılan ince çakıl takviyesi ile orantılıdır. Bunun nedeni; harca katılan kirecin zamanla sertleşmesi olayıdır. Ayrıca horasan harcının içine katılan saman ve kıllar rötreyi (çatlama) engellenmesi yaptığı gibi önemli bağlayıcı  unsurlardır.

Bunların birde suya dayanıklı olanları vardır, su kemerleri, su kuyuları, sarnıçlar, hamamlar  ve köprülerin inşasında kullanılan harçlar, bunların yapımında pişmiş tuğla ve kireç kullanılmaktadır,   Suya temas halinde olan yapılarda kullanılan  bu harç ve sıvalar hidrolik ( suya mukavemetli) olup horasan harcı olarak bilinmektedir. Suya dayanıklı en sağlam horasan harcı ise Romalılar tarafından yapıldığı kabul edilmektedir.

Horasan Nedir, Kayanın Horasan Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır;

Bir kayanın horasan olup olmadığını anlamanın en kolay yolu üzerine su dökülür,  gerçek horasan  kayadan daha geç kurur baya bi süre nemli kalır, bunun nedeni horasanın suyu emmesiyle alakalıdır,  normal kaya suyu az emer hemen kurur;  horasan ise  daha emici olduğu için uzun süre ıslak kalmaktadır,  eğer devamlı suyla temas halinde ise cila yemiş gibi ıslak ve parlak olur bir de zamanında yapan ustası maharetli değilse ana kayada emanet gibi durur görmek için iyi bakmak gerek.  Diğer anlama yöntemi ise horasan kayadan 2 parça koparılır bu parçalar birbirine vurulduğunda normal kaya gibi çat çat ses yapmaz.  2 tuğlayı birbirine vurmuş gibi daha tok ses çıkarır ve ayrıca içinde  tuğla kırığı, kireç ve benzer maddeler görülebilir dikkatli bakarsanız anlarsınız.

Horasan Çözümü

Horasan harcının çözümüne başlamadan önce bu horasanın yapımında tam olarak hangi malzemelerin kullanıldığı uzmanlar tarafından incelenip ona göre karar verilmelidir.

Eğer hiç bilginiz yoksa horasan çözümü için.

1-  1 kg. üzüm sirkesi, 1 kg. limon suyu, bunun içine 2 kg. alkol, aynı kaba 2 kg da asit karıştırılıp çözmek istediğiniz horasanın üzerine dökün en az 2-3 saat bekledikten sonra kontrol edin çözülme olmaz ise  horasan harcı hazırlanan malzemeye göre biraz kalındır malzemeyi 2 katına çıkararak tekrar deneyin.

2- Horasan kayaya alkolü dökün  sonra üzerine pinar ve meşe  odunları  öbekleyip yakın, varsa piknik tüpüne  oksijen kaynağı  başlığı eklenerek ateşe verin.

3- Nasıl yapacağınızı tam olarak yazmıyoruz ama önce soğutulup  sonra şiddetle ısıtılarak-ta harcı deforme edebilirsiniz.

4- Horasan çok güçlü olmasına rağmen ateş yakılıp sirke döküldüğünde dağılır ikincisi domates salçası hayatta dayanamaz;

5- Diğer çözüm ise limon suyu sirke eşit oranda karıştırılıp , içine bir miktar bunların toplamının 4/1 i yeterli olacaktır saf alkol, alkolle aynı oranda tuz ruhu karıştırılır bunların karıştığı yerde durulmaz maske takmakta fayda var horasanın üzerine dökülüp yerden uzaklaşılır 2-3 saat için bu horasanı belli bir derinliğe kadar çözer murçla kırılacak hale getirir kazıma neticesinde sertleştiği yerde tekrara dökülmelidir çok derin horasan dökümünde işlem bayağı uzun sürer tahmini her uygulamamda 10-15 santim çözülme yapacaktır.

6- Horasanlı bölge dar bir alan ise saf alkol dökülür ve bir kaç saat bekledikten sonra hürmüz ile ısıtılır çekiçle kırılır.

Not:  Horasan çözüm esnasında maske kullanmanız önemle  tavsiye edilir aksi durumda solunum yolu  ve gözleriniz zarar görebilir.

2 thoughts on “Horasan Nedir Nasıl Çözülür”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.